Умен трик за лозарство, който никой не обсъжда

Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.

Когато искаме да обработваме лозето с машини и имаме тази възможност, трябва да знаем с каква техника да се снабдим, така че тя да бъде ефикасна и не много скъпа.

Плодовете на лозата са разположени на леторасли, покарали от пъпки, разположени върху миналогодишни пръчки. Това значи, че всяка година плодните звена се отдалечават все повече и повече от основата на растението. За да се избегнат тези нежелани последици, човекът посредством резитби и подпорни конструкции е създал следните няколко вида формировки на лозата: чашковидна, Гюйо, Мозер, Омбрела, асмовидна и др.

Примерите и информацията в тази статия или секция се ограничават само до България, а не представят общовалидното световно понятие.

Двата начина за присаждане на зелено са обикновена копулация и на разцеп.

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването им.

Постепенно в лозарството са въведени различни типове укрепителни структури, носеща част на които са били различни видове колове.

Профилираните поцинковани лозарски колове, както и предварително напрегнатите от бетон, се смятат за едни от най-дълготрайните. Цената им е значително по-висока от тази на дървените, но по-дългият период на използване ги прави по-изгоден вариант в дългосрочен план.

Поради тези причини оранта трябва да се прилага ограничено – при силно заплевеляване с коренищни плевели, при продължителни повърхностни обработки, след наторяване с оборски тор.

Запишете се за нашия бюлетин и следете за промоции и отстъпки

Затова е добре да познаваме и свойствата и характеристиките на отделните видове лозя подложки, и на почвения състав.

Подложката трябва напълно да се освободи от всички вегетативни части – листа, мустачета, реси и др.

То се провежда при фаза наедряване на зърната на гроздето.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Умен трик за лозарство, който никой не обсъжда”

Leave a Reply

Gravatar